21 Mayıs 2020 Perşembe

HAREKET VE SANAT ETKİNLİĞİ PLANI 22.05.2020 UYGULAMA ÖDEVİ

Öğrenci Adı Soyadı : ASENA SERRA ÖZBAKIR
 Öğrenci Numarası : 180911111 
BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 22.05.2020
Yaş Grubu : 4-5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Hareket ve Sanat Etkinliği


                                                       GÜNLÜK PLAN

Okul Adı:
Tarih: 22.05.2020
Yaş Grubu (Ay):4-5 yaş
 Öğretmen Adı: Asena Serra Özbakır
· Güne Başlama Zamanı:
Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorulur kısaca o güne ait etkinlikler hakkında sohbet edilir. Öğrenme merkezleri hakkında bilgi verilir ve çocukların hangi öğrenme merkezlerinde oynayacaklarına karar verilir, yönlendirilir.
· Oyun Zamanı:
Öğrenme merkezlerinde oyun\açık hava da oyun
· Kahvaltı, Temizlik:
Çocuklar sıra haline tuvalete götürülür. Kahvaltı için elleriniz tertemiz yıkanması söylenir. Temizlikleri bittikten sonra sıra halinde sınıfa dönülür. Yerlerine oturduktan sonra dua edilir ve kahvaltıya başlanması söylenir.
· Etkinlik Zamanı: ''Bugün Rengim Yeşil'' isimli bütünleştirilmiş Hareket ve Sanat Etkinliği
· Günü Değerlendirme Zamanı: Etkinlikler öğretmen rehberliğinde gerçekleşti. Çocukların tamamı etkinliklere istekli bir şekilde katıldı.
·Eve gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. 

                                                   ETKİNLİK PLANI

ETKİNLİK ADI:BUGÜN RENGİM YEŞİL


ETKİNLİK TÜRÜ: HAREKET VE SANAT ETKİNLİĞİ

KAZANIM VE GÖSTERGELER:

BİLİŞSEL GELİŞİM:
Kazanım 5. Nesne veya varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, sesini, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını söyler.)

Kazanım 8. Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır. (Göstergeleri: Nesne/varlıkların rengini, şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, sesini, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını ayırt eder, karşılaştırır.)

MOTOR GELİŞİM:

Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. (Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yükseklikten atlar. Belli bir yüksekliğe zıplar. Belli bir yüksekliğe tırmanır. Tırmanılan yükseklikten iner. Engelin üzerinden atlar. Koşarak bir engel üzerinden atlar. Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Tek ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler.)

Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: .  Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser, yapıştırır, değişik şekillerde katlar. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Nesneleri kopartır/yırtar, sıkar, çeker/gerer, açar/kapar, döndürür.)

MATERYALLER: Yeşil renk olan canlı ve cansız varlıkların görselleri, yeşil kartondan hazırlanmış kurbağa bölümleri şablonu, çocuk sayısı kadar yeşil balon, yapıştırıcı


SÖZCÜKLER: Kurbağa
KAVRAMLAR: Yeşil
ÖĞRENME SÜRECİ:
Yeşil renkli olan canlı ve cansız varlıkların görselleri incelenir.Çocuklara hatırladıkları yeşil renkli başka varlıklar olup olmadığı sorulur ve cevaplar alınır.Ardından çocuklara “Vırak vıraktır sesim, yemyeşildir rengim. Bilin bakalım ben kimim?”  bilmecesi sorularak  “Kurbağa” cevabına ulaşılır.“ Şimdi hepimiz birer kurbağa olalım. Kurbağalar nasıl hareket eder? Sesleri nasıldır?” soruları sorulur.Çocuklardan kurbağa gibi yürümeleri, zıplamaları ve kurbağa sesi çıkarmaları istenir.Çocuklara sınıfa yeşil balonlar saklandığı söylenerek bulmaları sağlanır.Her çocuk bulduğu balonunu şişirir ve bir süre balonlarla müzik eşliğinde serbest olarak oynar.Önceden yeşil karton ile hazırlanan kurbağa kafası, kol ve bacakları çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir.Kesilen parçalar balona yapıştırılarak çalışma tamamlanır.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:  

Kurbağa gibi zıpladıklarında birbirlerinin üzerlerine düşmemelerine birbirlerine zarar vermemelerine dikkat edilir.

DEĞERLENDİRME:

• Yeşil renkli varlıklara örnekler veriniz.
• Kurbağa gibi yürürken neler hissettin?

AİLE KATILIMI: 

Ailelerden evdeki yeşil renk eşyaları çocukların bulmalarını ve göstermeleri istenir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER: 

Kurbağa şarkısı öğretilebilirdi.

UYARLAMA:

Sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa; zorlanması durumunda fiziksel destek sağlanmalıdır. 


GENEL DEĞERLENDİRME

ÇOCUK AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Etkinliklerde çocukların ilgisi oldukça yüksekti. Etkinliklerde her çocuğa soru cevap şeklinde kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar verildi.Çocuklara programdaki planlanan davranışlar kazandırılmaya çalışıldı . Seçilen etkinlik çocuklar için oldukça ilgi çekici olduğundan çocukların dikkati dağılmadan etkinlik tamamlandı.

PROGRAM AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Planlanan etkinliklerin tamamı uygulandı. Farklı materyallerden faydalanılarak çocukların öğrenmelerinde kalıcılık sağlanmış oldu. Programlanan etkinlik başarı ile sağlandı.Planlana programda hedeflenen amaç ve kazanımlara ulaşılmaya çalışıldı . Etkinlik için planlanan süre yeterli geldiği için etkinliği destekleyen ek bir faaliyet yapıldı Planlamada hedeflenen amaç ve kazanımları destekleyecek ve artıracak birden fazla çalışmaya yer vererek etkinlik çeşitliliği oluşturuldu .
ÖĞRETMEN AÇISINDAN:
Yapılan etkinlikler çocukların yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak seçildiği için uygulama aşamasında bir sıkıntı ve sorunla karşılaşılmadı. Etkinlerin uygulama aşamasına bir sorunla karşılaşılmadığı için etkinlikler sorunsuz ve başarı ile tamamlandı.Etkinliklerde planlanan kazanımlara ulaşmak konusunda ilerleyen zamanlarda bu kavramları destekleyen farklı faaliyetler ve etkinlikler öğrenmeyi desteklemek  gerektiğini düşünüyorum . Fakat yine de çok eğlenceli vakit geçirdikleri bir etkinlik olduğunu düşünüyorum . Etkinlik sırasında etkinliği engelleyecek herhangi bir sorun ile karşılaşmadım . Sınıf düzenini etkinlik sonuna kadar korumaya  başardım . Gün sonunda çocuklar hiçbir sorun yaşamadan  mutlu bir şekilde evlerine gönderildi.












15 Mayıs 2020 Cuma

MÜZİK VE TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ ETKİNLİK PLANI 15.05.2020

Öğrenci Adı Soyadı : ASENA SERRA ÖZBAKIR
 Öğrenci Numarası : 180911111 
BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 15.05.2020
Yaş Grubu : 4-5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Müzik ve Türkçe Dil Etkinliği


                                                       GÜNLÜK PLAN

Okul Adı:
Tarih: 15.05.2020
Yaş Grubu (Ay):4-5 yaş
 Öğretmen Adı: Asena Serra Özbakır
· Güne Başlama Zamanı:
Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorulur kısaca o güne ait etkinlikler hakkında sohbet edilir. Öğrenme merkezleri hakkında bilgi verilir ve çocukların hangi öğrenme merkezlerinde oynayacaklarına karar verilir, yönlendirilir.
· Oyun Zamanı:
Öğrenme merkezlerinde oyun\açık hava da oyun
· Kahvaltı, Temizlik:
Çocuklar sıra haline tuvalete götürülür. Kahvaltı için elleriniz tertemiz yıkanması söylenir. Temizlikleri bittikten sonra sıra halinde sınıfa dönülür. Yerlerine oturduktan sonra dua edilir ve kahvaltıya başlanması söylenir.
· Etkinlik Zamanı: ''Müzelerin Keşfi'' isimli bütünleştirilmiş Müzik ve Türkçe Dil Etkinliği
· Günü Değerlendirme Zamanı: Etkinlikler öğretmen rehberliğinde gerçekleşti. Çocukların tamamı etkinliklere istekli bir şekilde katıldı.
·Eve gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. 

                                                ETKİNLİK PLANI

ETKİNLİK ADI:MÜZELERİN KEŞFİ
ETKİNLİK TÜRÜ:MÜZİK VE TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ

KAZANIM VE GÖSTERGELER:

DİL GELİŞİMİ: 
Kazanım 2. Sesini uygun kullanır. (Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/ şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.) 
Kazanım 10. Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. Görsel materyalleri kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur.)

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM:
Kazanım 9. Farklı kültürel özellikleri açıklar. (Göstergeleri: Kendi ülkesinin kültürüne ait özellikleri söyler. Kendi ülkesinin kültürü ile diğer kültürlerin benzer ve farklı özelliklerini söyler. Farklı ülkelerin kendine özgü kültürel özellikleri olduğunu söyler.)

MOTOR GELİŞİMİ:
Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Göstergeleri: Bedenini, nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.)

MATERYALLER:Eski ve yeni döneme ait resimler, müze ile ilgili fotoğraf ve kartpostallar, lego, tahta blok, telefon
SÖZCÜKLER:Müze, tarih, sanat, doğa, bilim, ses tonu, geçmiş, gelecek, beste
KAVRAMLAR:Hızlı-Yavaş , Eski-Yeni
ÖĞRENME SÜRECİ:
Bir masa üstüne örtü serilerek müze ile ilgili resimler, fotoğraf ve kartpostallar konularak çocukların dikkati çekilip incelemelerine soru sormalarına fırsat verilir. “Niçin böyle bir masa hazırladım acaba tahmin edebilir misiniz?” diye sorulur. Tahminler alındıktan sonra “Müzeler” şiiri okunur. Çocuklarla tekrar edildikten sonra şiirde ne anlatılmak istendiği sorulup, tarihi açık hava müzesi, sanat müzesi, tarihi müze vb. müze resim kartları gösterilir. Bunların ne tür müzeler olduğu, bu müzelerin özellikleri, müzenin ne olduğu, neden müzelerin olması gerektiği ve müzeler haftasının neden kutlandığı ayrıca farklı kültürleri ve kendi kültürümüzü de yansıtan müzelerle ilgili sohbet görseller gösterilir, sohbet edilir. Her çocuğa elleriyle tutabilecekleri boyutta ikişer tane lego, tahta blok veya ses çıkaracak nesne verilir. Önce hızlı-yavaş ritim tutarak sınıf içinde yürünür. Sonra çocuklara “Müzeler” şiirine beste yapacakları söylenir. Şiirin sözlerine uygun olarak hızlı-yavaş ritmde söylemeleri seslerinin tonunu ritme uygun olarak kullanmaları istenir. Bestelenen şarkı telefon ile kaydedilip çocuklara dinletilir.

Müzeler
Tarih, sanat, doğa, bilim,
Müzelere gidip gezelim.
En doğru bilgileri
Müzelerden öğrenelim.
Orada sergilenir.
Merak ettiklerim.
Müzelerle aydınlanır,
Geçmişim, geleceğim.


DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:  

Legoları tahtaları kendilerine zarar verecek aletleri birbirlerine atmamalarına vurmamalarına dikkat edilir.

DEĞERLENDİRME:

• Daha önce müzeye gittiniz mi? Hangi müzeydi? Kiminle, ne zaman gittiniz?
• Etkinliğimizde hangi müzelerden söz ettik?
• Sınıfımızda müze kurmamız gerekse hangi müzeyi kurmak isterdiniz?
• Müzeye neler koyardınız?
• Şiiri başka ritimle besteleyebilir miydik? Nasıl?

AİLE KATILIMI: 

Ailelere çocuklarıyla birlikte yaşadıkları yöredeki tarihi yerleri ve müzeleri araştırıp isimlerini listelemeleri varsa resimleriyle birlikte okula göndermeleri istenebilir. Müzeler şiirini birlikte okuyup telefona ses kaydı almalarını istenir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER: 

Eski yeni kavramı ile ilgili çalışma kağıtları yaptırılabilirdi.

UYARLAMA:
Sınıfta üstün yetenekli bir çocuk varsa; müzeler şiirine beste yaparken yeni ritim oluşturma, oluşturulmuş ritmin tekrarlarını arkadaşlarına hatırlatması ve başlama komutlarını vermesine fırsat verilebilir.

GENEL DEĞERLENDİRME
ÇOCUK AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Etkinliklerde çocukların ilgisi oldukça yüksekti. Etkinliklerde her çocuğa soru cevap şeklinde kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar verildi.
PROGRAM AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Planlanan etkinliklerin tamamı uygulandı. Farklı materyallerden faydalanılarak çocukların öğrenmelerinde kalıcılık sağlanmış oldu. Programlanan etkinlik başarı ile sağlandı.
ÖĞRETMEN AÇISINDAN:
Yapılan etkinlikler çocukların yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak seçildiği için uygulama aşamasında bir sıkıntı ve sorunla karşılaşılmadı. Etkinlerin uygulama aşamasına bir sorunla karşılaşılmadığı için etkinlikler sorunsuz ve başarı ile tamamlandı.


8 Mayıs 2020 Cuma

DRAMA-MATEMATİK ETKİNLİĞİ UYGULAMA ÖDEVİ 08.05.2020

Öğrenci Adı Soyadı : ASENA SERRA ÖZBAKIR
 Öğrenci Numarası : 180911111 
BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 08.05.2020
Yaş Grubu : 4-5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Drama-Matematik Etkinliği


                                                       GÜNLÜK PLAN

Okul Adı:
Tarih: 08.05.2020
Yaş Grubu (Ay):4-5 yaş
 Öğretmen Adı: Asena Serra Özbakır
· Güne Başlama Zamanı:
Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorulur kısaca o güne ait etkinlikler hakkında sohbet edilir. Öğrenme merkezleri hakkında bilgi verilir ve çocukların hangi öğrenme merkezlerinde oynayacaklarına karar verilir, yönlendirilir.
· Oyun Zamanı:
Öğrenme merkezlerinde oyun\açık hava da oyun
· Kahvaltı, Temizlik:
Çocuklar sıra haline tuvalete götürülür. Kahvaltı için elleriniz tertemiz yıkanması söylenir. Temizlikleri bittikten sonra sıra halinde sınıfa dönülür. Yerlerine oturduktan sonra dua edilir ve kahvaltıya başlanması söylenir.
· Etkinlik Zamanı: ''Kumda Sayı Arıyorum'' isimli bütünleştirilmiş Drama Matematik Etkinliği
· Günü Değerlendirme Zamanı: Etkinlikler öğretmen rehberliğinde gerçekleşti. Çocukların tamamı etkinliklere istekli bir şekilde katıldı.
·Eve gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.


                                               ETKİNLİK PLANI

ETKİNLİK ADI:KUMDA SAYI ARIYORUM 
ETKİNLİK TÜRÜ:DRAMA- MATEMATİK 

KAZANIM VE GÖSTERGELER:
BİLİŞSEL GELİŞİMİ:
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
Kazanım 4. Nesneleri sayar. (Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. 10’a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce ve sonra gelen sayıyı söyler.)
Kazanım 6. Nesne veya varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. (Göstergeleri: Nesne/varlıkları bire bir eşleştirir

DİL GELİŞİMİ:
Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Duygu ve düşüncelerinin nedenlerini söyler.)
Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinlediklerini/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)

MOTOR GELİŞİMİ:
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri toplar. Nesneleri kaptan kaba boşaltır. Nesneleri üst üste / yan yana / iç içe dizer.


MATERYALLER: Kap,Renkli kum,Sayı kartları,A4 kağıdı,Kalemler
SÖZCÜKLER:Saymak
KAVRAMLAR:1-10 arası sayılar , Sıra sayısı (birinci-ikinci…)

ÖĞRENME SÜRECİ:
Çocuklara bugünün sayı günü olduğu, sınıftaki her şeyin sayısının bulunacağı hatta saklanan sayıların bile aranacağı söylenerek merak uyandırılır.
“Sınıfta kaç tane sandalye var? Kaç tane masa var?” vb. sorular aracılıyla çocuklara nesnelerin sayısı sorulunca saymadan tahminde bulunmaları istenir. Tahminler alındıktan sonra nesneler sayılarak tahmin ile gerçek durum karşılaştırılır. Çocukların önlerine renk kum dolu kaplar konulur içerisinde sayı kartları saklı olduğu söylenir.Çocuklara a4 kağıdında yazan sayıları kumların içerisinde bulup kalemle daire içerisinde almaları istenir. Öğretmen başla dediğinde çocuklar önlerinde ki kum dolu kaplardan sayıları aramaya başlar.Buldukları sayıları kaplardan çıkartıp önlerindeki a4 kağıdındaki sayılarla eşleştirirler. Kumların içindeki son sayıya kadar devam ettirilir.Çıkardıkları ve eşleştirdikleri kartları sayarlar.
Kartlar ile nesne sayma ve saydığı nesneyi söyleme, sıra bildiren sayıyı söyleme ve 1-5 arası sayılarda önce ve sonra gelen sayıyı bulmaya yönelik çalışmalar yapılır.Buldukları sayılar tekrarlanır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR: 

Çocukların kum tanelerini ağızlarına almamalarına dikkat edilmelidir.

DEĞERLENDİRME:

• Sınıfta kaç tane kız var?
• Sınıfta kaç tane erkek var?
• Kaç tane güneş var?

• Sayıların sırası var mıdır?
• Çevremizde sayabileceğimiz neler var?
• Sayıları karışık sayarsak ne olur?


AİLE KATILIMI:

Ailelerden kutu içine nesne yerleştirmeleri, çocuklarıyla bu nesneleri incelemeleri ve nesnelerin kaç tane olduğunu saymaları istenebilir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:

Sayılarla ilgili parmak oyunu oynanabilir.

UYARLAMA:

Sınıfta dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB) riski olan bir çocuk varsa; etkinlik sırasında yönerge verilirken çocukla göz teması kurmaya dikkat edilmelidir.
GENEL DEĞERLENDİRME
ÇOCUK AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Etkinliklerde çocukların ilgisi oldukça yüksekti. Etkinliklerde her çocuğa soru cevap şeklinde kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar verildi.
PROGRAM AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Planlanan etkinliklerin tamamı uygulandı. Farklı materyallerden faydalanılarak çocukların öğrenmelerinde kalıcılık sağlanmış oldu. Programlanan etkinlik başarı ile sağlandı.
ÖĞRETMEN AÇISINDAN:
Yapılan etkinlikler çocukların yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak seçildiği için uygulama aşamasında bir sıkıntı ve sorunla karşılaşılmadı. Etkinlerin uygulama aşamasına bir sorunla karşılaşılmadığı için etkinlikler sorunsuz ve başarı ile tamamlandı.
























1 Mayıs 2020 Cuma

UYGULAMA ÖDEVİ ETKİNLİK PLANI 01.05.2020


Öğrenci Adı Soyadı : ASENA SERRA ÖZBAKIR
 Öğrenci Numarası : 180911111
BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 01.05.2020
Yaş Grubu : 5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık


                                                       GÜNLÜK PLAN

Okul Adı:
Tarih: 01.05.2020
Yaş Grubu (Ay):4-5 yaş
 Öğretmen Adı: Asena Serra Özbakır
· Güne Başlama Zamanı:
Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorulur kısaca o güne ait etkinlikler hakkında sohbet edilir. Öğrenme merkezleri hakkında bilgi verilir ve çocukların hangi öğrenme merkezlerinde oynayacaklarına karar verilir, yönlendirilir.
· Oyun Zamanı:
Öğrenme merkezlerinde oyun\açık hava da oyun
· Kahvaltı, Temizlik:
Çocuklar sıra haline tuvalete götürülür. Kahvaltı için elleriniz tertemiz yıkanması söylenir. Temizlikleri bittikten sonra sıra halinde sınıfa dönülür. Yerlerine oturduktan sonra dua edilir ve kahvaltıya başlanması söylenir.
· Etkinlik Zamanı: ''Mikroplardan Korunalım'' isimli bütünleştirilmiş Fen ve Okuma-Yazmaya Hazırlık Etkinliği  
· Günü Değerlendirme Zamanı: Etkinlikler öğretmen rehberliğinde gerçekleşti. Çocukların tamamı etkinliklere istekli bir şekilde katıldı.
·Eve gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.

                                               ETKİNLİK PLANI

ETKİNLİK ADI:MİKROPLARDAN KORUNALIM
ETKİNLİK TÜRÜ:Fen ve Okuma-Yazmaya Hazırlık Etkinliği  
KAZANIM VE GÖSTERGELER:
BİLİŞSEL GELİŞİM:
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.)
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını söyler)

MOTOR GELİŞİMİ:
Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. (Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür.)

ÖZBAKIM BECERİLERİ:
Kazanım 1. Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. (Göstergeleri: Saçını tarar, dişini fırçalar, elini, yüzünü yıkar, tuvalet gereksinimine yönelik işleri yapar.)
Kazanım 6. Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır. (Göstergeleri: Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Beden temizliğiyle ilgili malzemeleri kullanır. Çevre temizliği ile ilgili araç ve gereçleri kullanır.)


DİL GELİŞİMİ:
Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır.)
MATERYALLER: Leğen, karabiber, sıvı sabun, boya kalemleri…
SÖZCÜKLER:Mikrop ve temizlik
KAVRAMLAR:Kirli-Temiz
ÖĞRENME SÜRECİ:
Öğretmen çocuklara mikroplardan söz  eder. Onlardan nasıl korunmaları gerektiğini anlatır. Daha sonra leğene su koyar ve çocukların görebileceği şekilde su dolu leğeni masaya koyar.Suyun içerisine karabiber atacağım onlar bizim mikroplarımız olacak der. Suyun içerisine biraz karabiber koyar ve çocuklara, işte çocuklar bunlar mikrop bakın suyun içerisindeler diyerek çocuklara gösterir. Ardından elindeki kalıp sabunu suyun içine koyar ve suyun içerisindeki karabiberler sabundan kaçarlar. İşte bakın mikroplar sabundan nasıl korkup kaçıyor, çünkü sabun mikropları öldürüyor. Demek ki bizler de elimizi sabunla yıkayınca mikroplar böyle ölüyor. Temiz olan ellerimize üstümüze mikroplar gelmez gelse bile sabunla mikropları kovabiliriz der. Her çocuğun elini biraz sabuna sürüp daha sonra suyun içerisine sokmalarını ister. Her çocuk deneyi kendi yapana kadar deney devam eder daha sonra çocuklara temiz kirli kavramı için etkinlik kağıtları dağıtılır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR: 

Çocukların karabiberi ağızlarına götürmemesini sabunu ellerini ağızlarına veya yüzlerine sürmemelerine dikkat edilmelidir.

DEĞERLENDİRME:

Sudaki mikropları gördünüz mü?
Mikroplar neden kaçtılar? 
Mikroplardan korunmak için neler yapmalıyız?
Mikropları gözle görebilir miyiz?

AİLE KATILIMI:

Mikrop deneyini çocuklardan anlatmaları istenir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:

Mikrop şarkısı öğretilebilirdi.

UYARLAMA:

Görme engelli bir çocuk ise; sesimizin tonunu biraz daha yükselterek anlayabileceği şekilde deney anlatımı yapılır.

GENEL DEĞERLENDİRME
ÇOCUK AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Etkinliklerde çocukların ilgisi oldukça yüksekti. Etkinliklerde her çocuğa soru cevap şeklinde kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar verildi.
PROGRAM AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Planlanan etkinliklerin tamamı uygulandı. Farklı materyallerden faydalanılarak çocukların öğrenmelerinde kalıcılık sağlanmış oldu. Programlanan etkinlik başarı ile sağlandı.
ÖĞRETMEN AÇISINDAN:
Yapılan etkinlikler çocukların yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak seçildiği için uygulama aşamasında bir sıkıntı ve sorunla karşılaşılmadı. Etkinlerin uygulama aşamasına bir sorunla karşılaşılmadığı için etkinlikler sorunsuz ve başarı ile tamamlandı.