Öğrenci Adı Soyadı : ASENA SERRA ÖZBAKIR
Öğrenci Numarası : 180911111 BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 22.05.2020
Yaş Grubu : 4-5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Hareket ve Sanat Etkinliği
Öğrenci Numarası : 180911111 BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 22.05.2020
Yaş Grubu : 4-5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Hareket ve Sanat Etkinliği
GÜNLÜK PLAN
Okul Adı:
Tarih: 22.05.2020
Yaş Grubu (Ay):4-5 yaş
Öğretmen Adı: Asena Serra Özbakır
· Güne Başlama Zamanı:
Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorulur kısaca o güne ait etkinlikler hakkında sohbet edilir. Öğrenme merkezleri hakkında bilgi verilir ve çocukların hangi öğrenme merkezlerinde oynayacaklarına karar verilir, yönlendirilir.
· Oyun Zamanı:
Öğrenme merkezlerinde oyun\açık hava da oyun
· Kahvaltı, Temizlik:
Çocuklar sıra haline tuvalete götürülür. Kahvaltı için elleriniz tertemiz yıkanması söylenir. Temizlikleri bittikten sonra sıra halinde sınıfa dönülür. Yerlerine oturduktan sonra dua edilir ve kahvaltıya başlanması söylenir.
· Etkinlik Zamanı: ''Bugün Rengim Yeşil'' isimli bütünleştirilmiş Hareket ve Sanat Etkinliği
· Günü Değerlendirme Zamanı: Etkinlikler öğretmen rehberliğinde gerçekleşti. Çocukların tamamı etkinliklere istekli bir şekilde katıldı.
·Eve gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI:BUGÜN RENGİM YEŞİL
ETKİNLİK TÜRÜ: HAREKET VE SANAT ETKİNLİĞİ
KAZANIM VE GÖSTERGELER:
BİLİŞSEL GELİŞİM:
Kazanım 5. Nesne veya varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü,
uzunluğunu, dokusunu, sesini, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını söyler.)
Kazanım 8. Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır. (Göstergeleri: Nesne/varlıkların rengini, şeklini,
büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, sesini, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını
ayırt eder, karşılaştırır.)
MOTOR GELİŞİM:
Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. (Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yükseklikten atlar. Belli bir yüksekliğe zıplar. Belli bir yüksekliğe tırmanır. Tırmanılan yükseklikten iner. Engelin üzerinden atlar. Koşarak bir engel üzerinden atlar. Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Tek ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler.)
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: . Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser, yapıştırır, değişik şekillerde katlar. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Nesneleri kopartır/yırtar, sıkar, çeker/gerer, açar/kapar, döndürür.)
MATERYALLER: Yeşil renk olan canlı ve cansız varlıkların görselleri, yeşil kartondan hazırlanmış kurbağa bölümleri şablonu, çocuk sayısı kadar yeşil balon, yapıştırıcı
SÖZCÜKLER: Kurbağa
KAVRAMLAR: Yeşil
ÖĞRENME SÜRECİ:
Yeşil renkli olan canlı ve cansız varlıkların görselleri incelenir.Çocuklara hatırladıkları yeşil renkli başka varlıklar olup olmadığı sorulur ve cevaplar alınır.Ardından çocuklara “Vırak vıraktır sesim, yemyeşildir rengim. Bilin bakalım ben kimim?” bilmecesi sorularak “Kurbağa” cevabına ulaşılır.“ Şimdi hepimiz birer kurbağa olalım. Kurbağalar nasıl hareket eder? Sesleri nasıldır?” soruları sorulur.Çocuklardan kurbağa gibi yürümeleri, zıplamaları ve kurbağa sesi çıkarmaları istenir.Çocuklara sınıfa yeşil balonlar saklandığı söylenerek bulmaları sağlanır.Her çocuk bulduğu balonunu şişirir ve bir süre balonlarla müzik eşliğinde serbest olarak oynar.Önceden yeşil karton ile hazırlanan kurbağa kafası, kol ve bacakları çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir.Kesilen parçalar balona yapıştırılarak çalışma tamamlanır.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
Kurbağa gibi zıpladıklarında birbirlerinin üzerlerine düşmemelerine birbirlerine zarar vermemelerine dikkat edilir.
DEĞERLENDİRME:
• Yeşil renkli varlıklara örnekler veriniz.
• Kurbağa gibi yürürken neler hissettin?
• Kurbağa gibi yürürken neler hissettin?
AİLE KATILIMI:
Ailelerden evdeki yeşil renk eşyaları çocukların bulmalarını ve göstermeleri istenir.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:
Kurbağa şarkısı öğretilebilirdi.
UYARLAMA:
Sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa; zorlanması durumunda fiziksel destek sağlanmalıdır.
GENEL DEĞERLENDİRME
ÇOCUK AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Etkinliklerde çocukların ilgisi oldukça yüksekti. Etkinliklerde her çocuğa soru cevap şeklinde kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar verildi. Çocuklara programdaki planlanan davranışlar kazandırılmaya çalışıldı . Seçilen etkinlik çocuklar için oldukça ilgi çekici olduğundan çocukların dikkati dağılmadan etkinlik tamamlandı.
PROGRAM AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Planlanan etkinliklerin tamamı uygulandı. Farklı materyallerden faydalanılarak çocukların öğrenmelerinde kalıcılık sağlanmış oldu. Programlanan etkinlik başarı ile sağlandı. Planlana programda hedeflenen amaç ve kazanımlara ulaşılmaya çalışıldı . Etkinlik için planlanan süre yeterli geldiği için etkinliği destekleyen ek bir faaliyet yapıldı Planlamada hedeflenen amaç ve kazanımları destekleyecek ve artıracak birden fazla çalışmaya yer vererek etkinlik çeşitliliği oluşturuldu .
ÖĞRETMEN AÇISINDAN:
Yapılan etkinlikler çocukların yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak seçildiği için uygulama aşamasında bir sıkıntı ve sorunla karşılaşılmadı. Etkinlerin uygulama aşamasına bir sorunla karşılaşılmadığı için etkinlikler sorunsuz ve başarı ile tamamlandı.Etkinliklerde planlanan kazanımlara ulaşmak konusunda ilerleyen zamanlarda bu kavramları destekleyen farklı faaliyetler ve etkinlikler öğrenmeyi desteklemek gerektiğini düşünüyorum . Fakat yine de çok eğlenceli vakit geçirdikleri bir etkinlik olduğunu düşünüyorum . Etkinlik sırasında etkinliği engelleyecek herhangi bir sorun ile karşılaşmadım . Sınıf düzenini etkinlik sonuna kadar korumaya başardım . Gün sonunda çocuklar hiçbir sorun yaşamadan mutlu bir şekilde evlerine gönderildi.


Hiç yorum yok:
Yorum Gönder