1 Mayıs 2020 Cuma

UYGULAMA ÖDEVİ ETKİNLİK PLANI 01.05.2020


Öğrenci Adı Soyadı : ASENA SERRA ÖZBAKIR
 Öğrenci Numarası : 180911111
BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 01.05.2020
Yaş Grubu : 5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık


                                                       GÜNLÜK PLAN

Okul Adı:
Tarih: 01.05.2020
Yaş Grubu (Ay):4-5 yaş
 Öğretmen Adı: Asena Serra Özbakır
· Güne Başlama Zamanı:
Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorulur kısaca o güne ait etkinlikler hakkında sohbet edilir. Öğrenme merkezleri hakkında bilgi verilir ve çocukların hangi öğrenme merkezlerinde oynayacaklarına karar verilir, yönlendirilir.
· Oyun Zamanı:
Öğrenme merkezlerinde oyun\açık hava da oyun
· Kahvaltı, Temizlik:
Çocuklar sıra haline tuvalete götürülür. Kahvaltı için elleriniz tertemiz yıkanması söylenir. Temizlikleri bittikten sonra sıra halinde sınıfa dönülür. Yerlerine oturduktan sonra dua edilir ve kahvaltıya başlanması söylenir.
· Etkinlik Zamanı: ''Mikroplardan Korunalım'' isimli bütünleştirilmiş Fen ve Okuma-Yazmaya Hazırlık Etkinliği  
· Günü Değerlendirme Zamanı: Etkinlikler öğretmen rehberliğinde gerçekleşti. Çocukların tamamı etkinliklere istekli bir şekilde katıldı.
·Eve gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.

                                               ETKİNLİK PLANI

ETKİNLİK ADI:MİKROPLARDAN KORUNALIM
ETKİNLİK TÜRÜ:Fen ve Okuma-Yazmaya Hazırlık Etkinliği  
KAZANIM VE GÖSTERGELER:
BİLİŞSEL GELİŞİM:
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.)
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını söyler)

MOTOR GELİŞİMİ:
Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. (Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür.)

ÖZBAKIM BECERİLERİ:
Kazanım 1. Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. (Göstergeleri: Saçını tarar, dişini fırçalar, elini, yüzünü yıkar, tuvalet gereksinimine yönelik işleri yapar.)
Kazanım 6. Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır. (Göstergeleri: Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Beden temizliğiyle ilgili malzemeleri kullanır. Çevre temizliği ile ilgili araç ve gereçleri kullanır.)


DİL GELİŞİMİ:
Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır.)
MATERYALLER: Leğen, karabiber, sıvı sabun, boya kalemleri…
SÖZCÜKLER:Mikrop ve temizlik
KAVRAMLAR:Kirli-Temiz
ÖĞRENME SÜRECİ:
Öğretmen çocuklara mikroplardan söz  eder. Onlardan nasıl korunmaları gerektiğini anlatır. Daha sonra leğene su koyar ve çocukların görebileceği şekilde su dolu leğeni masaya koyar.Suyun içerisine karabiber atacağım onlar bizim mikroplarımız olacak der. Suyun içerisine biraz karabiber koyar ve çocuklara, işte çocuklar bunlar mikrop bakın suyun içerisindeler diyerek çocuklara gösterir. Ardından elindeki kalıp sabunu suyun içine koyar ve suyun içerisindeki karabiberler sabundan kaçarlar. İşte bakın mikroplar sabundan nasıl korkup kaçıyor, çünkü sabun mikropları öldürüyor. Demek ki bizler de elimizi sabunla yıkayınca mikroplar böyle ölüyor. Temiz olan ellerimize üstümüze mikroplar gelmez gelse bile sabunla mikropları kovabiliriz der. Her çocuğun elini biraz sabuna sürüp daha sonra suyun içerisine sokmalarını ister. Her çocuk deneyi kendi yapana kadar deney devam eder daha sonra çocuklara temiz kirli kavramı için etkinlik kağıtları dağıtılır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR: 

Çocukların karabiberi ağızlarına götürmemesini sabunu ellerini ağızlarına veya yüzlerine sürmemelerine dikkat edilmelidir.

DEĞERLENDİRME:

Sudaki mikropları gördünüz mü?
Mikroplar neden kaçtılar? 
Mikroplardan korunmak için neler yapmalıyız?
Mikropları gözle görebilir miyiz?

AİLE KATILIMI:

Mikrop deneyini çocuklardan anlatmaları istenir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:

Mikrop şarkısı öğretilebilirdi.

UYARLAMA:

Görme engelli bir çocuk ise; sesimizin tonunu biraz daha yükselterek anlayabileceği şekilde deney anlatımı yapılır.

GENEL DEĞERLENDİRME
ÇOCUK AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Etkinliklerde çocukların ilgisi oldukça yüksekti. Etkinliklerde her çocuğa soru cevap şeklinde kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar verildi.
PROGRAM AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Planlanan etkinliklerin tamamı uygulandı. Farklı materyallerden faydalanılarak çocukların öğrenmelerinde kalıcılık sağlanmış oldu. Programlanan etkinlik başarı ile sağlandı.
ÖĞRETMEN AÇISINDAN:
Yapılan etkinlikler çocukların yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak seçildiği için uygulama aşamasında bir sıkıntı ve sorunla karşılaşılmadı. Etkinlerin uygulama aşamasına bir sorunla karşılaşılmadığı için etkinlikler sorunsuz ve başarı ile tamamlandı.

















Hiç yorum yok:

Yorum Gönder