Öğrenci Adı Soyadı : ASENA SERRA ÖZBAKIR
Öğrenci Numarası : 180911111 BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 15.05.2020
Yaş Grubu : 4-5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Müzik ve Türkçe Dil Etkinliği
Öğrenci Numarası : 180911111 BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 15.05.2020
Yaş Grubu : 4-5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Müzik ve Türkçe Dil Etkinliği
GÜNLÜK PLAN
Okul Adı:
Tarih: 15.05.2020
Yaş Grubu (Ay):4-5 yaş
Öğretmen Adı: Asena Serra Özbakır
· Güne Başlama Zamanı:
Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorulur kısaca o güne ait etkinlikler hakkında sohbet edilir. Öğrenme merkezleri hakkında bilgi verilir ve çocukların hangi öğrenme merkezlerinde oynayacaklarına karar verilir, yönlendirilir.
· Oyun Zamanı:
Öğrenme merkezlerinde oyun\açık hava da oyun
· Kahvaltı, Temizlik:
Çocuklar sıra haline tuvalete götürülür. Kahvaltı için elleriniz tertemiz yıkanması söylenir. Temizlikleri bittikten sonra sıra halinde sınıfa dönülür. Yerlerine oturduktan sonra dua edilir ve kahvaltıya başlanması söylenir.
· Etkinlik Zamanı: ''Müzelerin Keşfi'' isimli bütünleştirilmiş Müzik ve Türkçe Dil Etkinliği
· Günü Değerlendirme Zamanı: Etkinlikler öğretmen rehberliğinde gerçekleşti. Çocukların tamamı etkinliklere istekli bir şekilde katıldı.
·Eve gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI:MÜZELERİN KEŞFİ
ETKİNLİK TÜRÜ:MÜZİK VE TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ
KAZANIM VE GÖSTERGELER:
DİL GELİŞİMİ:
Kazanım 2. Sesini uygun kullanır. (Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/
şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.)
Kazanım 10. Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar.
Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. Görsel materyalleri
kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur.)
SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM:
Kazanım 9. Farklı kültürel özellikleri açıklar. (Göstergeleri: Kendi ülkesinin kültürüne ait özellikleri söyler.
Kendi ülkesinin kültürü ile diğer kültürlerin benzer ve farklı özelliklerini söyler. Farklı ülkelerin kendine özgü
kültürel özellikleri olduğunu söyler.)
MOTOR GELİŞİMİ:
Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Göstergeleri: Bedenini, nesneleri ve vurmalı çalgıları
kullanarak ritim çalışması yapar. Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Müzik ve ritim
eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.)
MATERYALLER:Eski ve yeni döneme ait resimler, müze ile ilgili fotoğraf ve kartpostallar, lego, tahta blok, telefon
SÖZCÜKLER:Müze, tarih, sanat, doğa, bilim, ses tonu, geçmiş, gelecek, beste
KAVRAMLAR:Hızlı-Yavaş , Eski-Yeni
ÖĞRENME SÜRECİ:
Bir masa üstüne örtü serilerek müze ile ilgili resimler, fotoğraf ve kartpostallar konularak çocukların dikkati çekilip incelemelerine soru sormalarına fırsat verilir. “Niçin böyle bir masa hazırladım acaba tahmin edebilir misiniz?” diye sorulur. Tahminler alındıktan sonra “Müzeler” şiiri okunur. Çocuklarla tekrar edildikten sonra şiirde ne anlatılmak istendiği sorulup, tarihi açık hava müzesi, sanat müzesi, tarihi müze vb. müze resim kartları gösterilir. Bunların ne tür müzeler olduğu, bu müzelerin özellikleri, müzenin ne olduğu, neden müzelerin olması gerektiği ve müzeler haftasının neden kutlandığı ayrıca farklı kültürleri ve kendi kültürümüzü de yansıtan müzelerle ilgili sohbet görseller gösterilir, sohbet edilir. Her çocuğa elleriyle tutabilecekleri boyutta ikişer tane lego, tahta blok veya ses çıkaracak nesne verilir. Önce hızlı-yavaş ritim tutarak sınıf içinde yürünür. Sonra çocuklara “Müzeler” şiirine beste yapacakları söylenir. Şiirin sözlerine uygun olarak hızlı-yavaş ritmde söylemeleri seslerinin tonunu ritme uygun olarak kullanmaları istenir. Bestelenen şarkı telefon ile kaydedilip çocuklara dinletilir.
Tarih, sanat, doğa, bilim,
Müzelere gidip gezelim.
En doğru bilgileri
Müzelerden öğrenelim.
Orada sergilenir.
Merak ettiklerim.
Müzelerle aydınlanır,
Geçmişim, geleceğim.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
Legoları tahtaları kendilerine zarar verecek aletleri birbirlerine atmamalarına vurmamalarına dikkat edilir.
DEĞERLENDİRME:
• Daha önce müzeye gittiniz mi? Hangi müzeydi? Kiminle, ne zaman gittiniz?
• Etkinliğimizde hangi müzelerden söz ettik?
• Sınıfımızda müze kurmamız gerekse hangi müzeyi kurmak isterdiniz?
• Müzeye neler koyardınız?
• Şiiri başka ritimle besteleyebilir miydik? Nasıl?
AİLE KATILIMI:
Ailelere çocuklarıyla birlikte yaşadıkları yöredeki tarihi yerleri ve müzeleri araştırıp isimlerini listelemeleri varsa resimleriyle birlikte okula göndermeleri istenebilir. Müzeler şiirini birlikte okuyup telefona ses kaydı almalarını istenir.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:
Eski yeni kavramı ile ilgili çalışma kağıtları yaptırılabilirdi.
UYARLAMA:
Sınıfta üstün yetenekli bir çocuk varsa; müzeler şiirine beste yaparken yeni ritim oluşturma, oluşturulmuş ritmin tekrarlarını arkadaşlarına hatırlatması ve başlama komutlarını vermesine fırsat verilebilir.
GENEL DEĞERLENDİRME
ÇOCUK AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Etkinliklerde çocukların ilgisi oldukça yüksekti. Etkinliklerde her çocuğa soru cevap şeklinde kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar verildi.
PROGRAM AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Planlanan etkinliklerin tamamı uygulandı. Farklı materyallerden faydalanılarak çocukların öğrenmelerinde kalıcılık sağlanmış oldu. Programlanan etkinlik başarı ile sağlandı.
ÖĞRETMEN AÇISINDAN:
Yapılan etkinlikler çocukların yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak seçildiği için uygulama aşamasında bir sıkıntı ve sorunla karşılaşılmadı. Etkinlerin uygulama aşamasına bir sorunla karşılaşılmadığı için etkinlikler sorunsuz ve başarı ile tamamlandı.
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder