8 Mayıs 2020 Cuma

DRAMA-MATEMATİK ETKİNLİĞİ UYGULAMA ÖDEVİ 08.05.2020

Öğrenci Adı Soyadı : ASENA SERRA ÖZBAKIR
 Öğrenci Numarası : 180911111 
BÖLÜM: ÇOCUK GELİŞİM 2. SINIF
Ödev Teslim Tarihi : 08.05.2020
Yaş Grubu : 4-5 Yaş
Etkinlik Çeşidi : Bütünleştirilmiş Drama-Matematik Etkinliği


                                                       GÜNLÜK PLAN

Okul Adı:
Tarih: 08.05.2020
Yaş Grubu (Ay):4-5 yaş
 Öğretmen Adı: Asena Serra Özbakır
· Güne Başlama Zamanı:
Çocuklar güler yüzle karşılanır. Nasıl oldukları sorulur kısaca o güne ait etkinlikler hakkında sohbet edilir. Öğrenme merkezleri hakkında bilgi verilir ve çocukların hangi öğrenme merkezlerinde oynayacaklarına karar verilir, yönlendirilir.
· Oyun Zamanı:
Öğrenme merkezlerinde oyun\açık hava da oyun
· Kahvaltı, Temizlik:
Çocuklar sıra haline tuvalete götürülür. Kahvaltı için elleriniz tertemiz yıkanması söylenir. Temizlikleri bittikten sonra sıra halinde sınıfa dönülür. Yerlerine oturduktan sonra dua edilir ve kahvaltıya başlanması söylenir.
· Etkinlik Zamanı: ''Kumda Sayı Arıyorum'' isimli bütünleştirilmiş Drama Matematik Etkinliği
· Günü Değerlendirme Zamanı: Etkinlikler öğretmen rehberliğinde gerçekleşti. Çocukların tamamı etkinliklere istekli bir şekilde katıldı.
·Eve gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.


                                               ETKİNLİK PLANI

ETKİNLİK ADI:KUMDA SAYI ARIYORUM 
ETKİNLİK TÜRÜ:DRAMA- MATEMATİK 

KAZANIM VE GÖSTERGELER:
BİLİŞSEL GELİŞİMİ:
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
Kazanım 4. Nesneleri sayar. (Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. 10’a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce ve sonra gelen sayıyı söyler.)
Kazanım 6. Nesne veya varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. (Göstergeleri: Nesne/varlıkları bire bir eşleştirir

DİL GELİŞİMİ:
Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Duygu ve düşüncelerinin nedenlerini söyler.)
Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinlediklerini/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)

MOTOR GELİŞİMİ:
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri toplar. Nesneleri kaptan kaba boşaltır. Nesneleri üst üste / yan yana / iç içe dizer.


MATERYALLER: Kap,Renkli kum,Sayı kartları,A4 kağıdı,Kalemler
SÖZCÜKLER:Saymak
KAVRAMLAR:1-10 arası sayılar , Sıra sayısı (birinci-ikinci…)

ÖĞRENME SÜRECİ:
Çocuklara bugünün sayı günü olduğu, sınıftaki her şeyin sayısının bulunacağı hatta saklanan sayıların bile aranacağı söylenerek merak uyandırılır.
“Sınıfta kaç tane sandalye var? Kaç tane masa var?” vb. sorular aracılıyla çocuklara nesnelerin sayısı sorulunca saymadan tahminde bulunmaları istenir. Tahminler alındıktan sonra nesneler sayılarak tahmin ile gerçek durum karşılaştırılır. Çocukların önlerine renk kum dolu kaplar konulur içerisinde sayı kartları saklı olduğu söylenir.Çocuklara a4 kağıdında yazan sayıları kumların içerisinde bulup kalemle daire içerisinde almaları istenir. Öğretmen başla dediğinde çocuklar önlerinde ki kum dolu kaplardan sayıları aramaya başlar.Buldukları sayıları kaplardan çıkartıp önlerindeki a4 kağıdındaki sayılarla eşleştirirler. Kumların içindeki son sayıya kadar devam ettirilir.Çıkardıkları ve eşleştirdikleri kartları sayarlar.
Kartlar ile nesne sayma ve saydığı nesneyi söyleme, sıra bildiren sayıyı söyleme ve 1-5 arası sayılarda önce ve sonra gelen sayıyı bulmaya yönelik çalışmalar yapılır.Buldukları sayılar tekrarlanır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR: 

Çocukların kum tanelerini ağızlarına almamalarına dikkat edilmelidir.

DEĞERLENDİRME:

• Sınıfta kaç tane kız var?
• Sınıfta kaç tane erkek var?
• Kaç tane güneş var?

• Sayıların sırası var mıdır?
• Çevremizde sayabileceğimiz neler var?
• Sayıları karışık sayarsak ne olur?


AİLE KATILIMI:

Ailelerden kutu içine nesne yerleştirmeleri, çocuklarıyla bu nesneleri incelemeleri ve nesnelerin kaç tane olduğunu saymaları istenebilir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER:

Sayılarla ilgili parmak oyunu oynanabilir.

UYARLAMA:

Sınıfta dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB) riski olan bir çocuk varsa; etkinlik sırasında yönerge verilirken çocukla göz teması kurmaya dikkat edilmelidir.
GENEL DEĞERLENDİRME
ÇOCUK AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Etkinliklerde çocukların ilgisi oldukça yüksekti. Etkinliklerde her çocuğa soru cevap şeklinde kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar verildi.
PROGRAM AÇISINDAN:
Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Planlanan etkinliklerin tamamı uygulandı. Farklı materyallerden faydalanılarak çocukların öğrenmelerinde kalıcılık sağlanmış oldu. Programlanan etkinlik başarı ile sağlandı.
ÖĞRETMEN AÇISINDAN:
Yapılan etkinlikler çocukların yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak seçildiği için uygulama aşamasında bir sıkıntı ve sorunla karşılaşılmadı. Etkinlerin uygulama aşamasına bir sorunla karşılaşılmadığı için etkinlikler sorunsuz ve başarı ile tamamlandı.
























Hiç yorum yok:

Yorum Gönder